050-550-6026

הסכם ממון- כל מה שחשוב לדעת

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

למי נועד הסכם ממון

נישואין היא שותפות ארוכת טווח בין בני זוג אוהבים שהחליטו לשזור את גורלם יחד ,להקים משפחה ולשלב ידיים לצורך התפתחות אישית והתבססות כלכלית.  במהלך חיי הנישואין צוברים בני הזוג רכוש והתחייבויות משותפות. זה בא לידי ביטוי ברכישת דירת מגורים, הקמת עסק אחד או יותר על ידי מי מבני הזוג או במשותף, השקעות בנכסים פיננסיים כגון: מניות, תכניות חסכון, גמל, השתלמות ופנסיה, צבירת מוניטין עסקי ונכסי קרירה, וכן יצירת התחייבויות שונות כגון: אשראי, הלוואות ומשכנתא. 

לצערנו, על אף הרצונות הכנים והכוונות הטובות, לעיתים הדברים אינם מתממשים לפי התכנון והנישואין מגיעים לקיצם. הסכם ממון בדומה לפוליסות ביטוח למיניהן, נועד להעניק שקט נפשי בתקווה שלא יהיה צורך לעשות בו שימוש. הסכם ממון צריך שינוסח בהתאמה אישית  באופן המשקף את טובת בני הזוג במקרה של גירושין , במטרה למנוע הליכים משפטיים ארוכים ויקרים, פגיעה כלכלית הרסנית ומיותרת ושמירה על ההון המשותף מתוך אחריות לעתידכם ועתיד ילדכם.  

מה קורה כשאין הסכם ממון בין בני זוג

חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973 חל אך ורק על זוגות נשואים , או שעומדים להינשא. מכאן שזוגות ידועים בציבור ואחרים אינם באים בגדרו של חוק זה (ראה הסכם ידועים בציבור). החוק קובע כי אם לא עשו בני הזוג הסכם ממון, ואם עשו- במידה שההסכם אינו קובע אחרת, יחשבו כמסכימים להסדר איזון משאבים. משמעותו של איזון משאבים- אם יחליטו בני הזוג להתגרש, זכאי כל אחד מהם למחצית משווי כלל הרכוש המשותף, לרבות זכויות עתידיות לפנסיה, פיצויי פרישה, קרנות השתלמות, קופות תגמולים וחסכונות. 

מכאן שכאשר אין הסכם ממון שערוך היטב, המגדיר את דרכי הביצוע ומועדי האיזון,  בני זוג מתגרשים עלולים למצוא עצמם במצב בלתי אפשרי של שותף לא רצוי, בתקופה בה הם פרודים,  כאשר הם מנהלים עסק משותף , כאשר אחד מהם בעל עסק, מקצוע חופשי או חברה או כאשר אחד מהם מחזיק בעסקים עם שותף חיצוני. 

עוד נקבע בחוק יחסי ממון מהם נכסים שלא יאוזנו (לא יחולקו) בין בני הזוג והם:

  1. נכסים שהיו להם ערב הנישואין או שקיבלו במתנה או בירושה בתקופת הנישואין
  1. גמלה המשולמת לאחד מבני הזוג על ידי המוסד לביטוח לאומי, או גמלה או פיצוי שנפסקו או מגיעים על פי חיקוק לאחד מבני הזוג בשל נזק גוף, או מוות.
  1. נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששווים לא יאוזן ביניהם.

ישנם מצבים בהם עלול בית המשפט לראות בנכסים שהיו לאחד מבני הזוג ערב הנישואין או שהתקבלו במתנה או בירושה כנכסים ברי איזון בעת גירושין. מכאן שכדאי להתייעץ ולערוך הסכם ממון שימנע תקלה משפטית.

כיצד הסכם ממון מקבל תוקף משפטי

חוק יחסי ממון קובע כי הסכם בין בני זוג המסדיר יחסי ממון ביניהם ושינוי של הסכם כזה, יהיו בכתב. הסכם ממון וכן שינוי של הסכם , טעונים אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית דין דתי שלו סמכות השיפוט בענייני נישואין וגירושין של בני זוג.  האישור יינתן רק לאחר שנוכח בית המשפט או בית הדין, שבני הזוג עשו את ההסכם או השינוי בהסכמה חופשית ובהבינם את משמעותו ואת תוצאותיו. הסכם ממון שנכרת לפני הנישואין יכול שיאומת בפני נוטריון, ובלבד שהנוטריון נוכח שבני הזוג הניצבים בפניו עשו את ההסכם בהסכמה חופשית ובהבינם את משמעותו ותוצאותיו.  מכאן  שרק שלפני הנישואין ניתן לאמת הסכם ממון בפני נוטריון, ולאחר הנישואין יש לאשר הסכם ממון בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הדתי. 

מתי חשוב לערוך שינויים בהסכם ממון

מומלץ לערוך שינוי של הסכם ממון קיים, לפני שעומד לחול שינוי ממוני משמעותי שאינו היה ידוע או שלא ניתן היה לחזותו בעת עריכת הסכם הממון הקיים. לדוגמא: הקמת עסק חדש, כניסה לשותפות עסקית, קבלת מתנה או ירושה, מעבר דירה לחו"ל לצורך עבודתו של אחד מבני הזוג ועוד.

חשיבות עריכת הסכם ממון וצוואה בנישואין פרק ב'

בנישואין פרק ב' מגיע כל אחד ואחת מבני הזוג עם ילדים, קרירה ורכוש. לכן קיימת חשיבות מאוד גדולה בשמירה על הרכוש הקיים למען עתידכם ועתיד ילדכם. מומלץ לא להסתפק בהסכם ממון בלבד אלא לשלב גם צוואה. יש לזכור כי בהעדר צוואה בעת פטירה, בן או בת הזוג יירשו מחצית מכל רכושכם, בכך עלול להיווצר מצב שרצונכם להוריש את רכושכם למי שהנכם חפצים, עלול להיפגע.

"המידע המוצג בדף זה הינו כללי, אין לראות בתוכנו כיעוץ משפטי והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי".

עורך דין להסכם ממון

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ומקיף פנה/י אלינו לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מאמרים קשורים

צוואות- מדריך לצוואה נכונה

המדריך לעריכת צוואה נכונה צוואה היא מסמך משפטי המשקף את רצונו האחרון של אדם לגבי ענייניו לאחר לכתו מן העולם, על –פי